whatsapp

SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ DEPOLAMA

Sürdürülebilir Enerji Depolama

Enerjinin depolanması tarihte de insanların önem verdiği bir konu olmuştur. Yapılan arkeolojik kazılarda M.Ö. 2000 yılında bugünkü Bağdat’ta 2V’luk akü yapıldığı tespit edilmiş. Hangi amaca yönelik kullanıldığı bilinmemekle birlikte enerji depolamanın insanlık tarihinde 4 bin sene öncesinde bile önemliymiş.

Bugün itibariyle özellikle solar uygulamalarda enerjinin depolanması çok önemli bir yer tutmaktadır. Lityum esaslı aküler geleceğin depolama aracı olacak gibi duruyor ancak lityumun görece yeni bir teknoloji olması, güvenlik kaygıları ve geri dönüşümün çok net olmaması gibi nedenlerden dolayı lityum akülerin gelecekte alacağı pozisyonu kesin olarak şimdiden belirlemek zor görünüyor.

Diğer taraftan enerjinin depolanması konusunda çok farklı lityum dışı teknolojiler üzerinde çalışılmaktadır. Daha hızlı dolum, daha küçük hacimde daha yüksek kapasite, daha az maliyet ve daha güvenli olma arayışları bu çalışmaların temelini oluşturmaktadır. 

Özellikle 20.yüzyıldan başlayarak ivme kazanan teknolojik buluşlardaki hız, bize yakın zamanda enerjini depolanması konusunda sürpriz ürünler sunabilir.

Kurşun-Asit aküler ise eski teknoloji olmasına rağmen bu konuda bize güvenilir ürünler sunmuştur ve enerji depolama araçları içinde tüm Dünya’da aslan payı hala onundur. Bunun nedeni, hem ekonomik oluşu, hem de ne yapıp yapamayacağı son derecede net hale gelmiş olmasıdır. Yani bir kurşun asit akünün ömür ve enerji performansını çok iyi tahmin edebiliyoruz. Burada önemli olan nokta, kurşun asit akünün amaca yönelik doğru seçilebilmesidir. Örneğin solar sistemlerdeki enerji depolama ihtiyacı için akülerin kesinlikle DERİN DÖNGÜLÜ (DEEP CYCLE) sınıfı olması gerekir. 

Ancak biz biliyoruz ki birçok off-grid uygulamada araç (marş) aküleri bile kullanılmaktadır. Bu durum verimsiz uygulamalara, kaynak israfına ve en nihayetinde insanların uygulamadan tamamen vazgeçmesine yol açmaktadır. Birçok off-grid uygulayıcısının ve yatırımcının, sırf hatalı akü seçimi sebebiyle başarısız olduklarına ve bu işi bıraktıklarına şahit oluyoruz.

Lityum esaslı akülerle kurşun-asit aküleri mukayese ettiğimizde doldur-boşalt (döngü=cycle) sayısı bakımından, son teknoloji kurşun-asit akülerin, lityum akülere yaklaştığını gözlemliyoruz. Örneğin derin döngülü kurşun asit akü konusunda öncü üreticilerden biri olan TROJAN’ın SOLAR serisi akülerinde doldur boşalt (döngü = cycle) sayısı %50 DOD’de 4000 döngüye yaklaşmış durumdadır. Bu performans ile birçok lityum aküye denk ömür söz konusudur. 

Haber Fotoğrafları

TCMB DÖVİZ KURLARI

Para Birimi Satış Alış
Dolar (USD) 9.3307 9.3140
Euro (EUR) 10.8503 10.8308
Dolar (USD) Efektif 9.3447 9.3074
Euro (EUR) Efektif 10.8666 10.8232

BİZİ TAKİP EDİN

TANITIM FİLMİ

Solarbaba
Gensed