whatsapp

ÇATINIZ İÇİN EN UYGUN AKÜ HANGİSİ?

Çatınız İçin En Uygun Akü Hangisi?

Son dönemlerde yaygınlaşan çatı solar uygulamalar akü sorunsalını da beraberinde getirdi. Solar panel üretici ve ithalatçılarının kafasını karıştıran akü, çatı uygulamalarında da büyük bir soru işareti. Peki çatınızda uygulayacağınız solar sistem için doğru aküyü nasıl seçeceksiniz? Bu sorunun cevabını Sader Genel Müdürü Sadettin Ersoy veriyor. 
 
Akünün öncelikle gerçek derin döngülü (true deep cycle) olması gerektiğini söyleyen Ersoy; “Akünün kurşun-asit veya lityum esaslı olması sonucu değiştirmez. Önemli olan akünün gerçek deep cycle özelliğine sahip olmasıdır. Son dönemlerde lityum klasmanında lityum fosfat (LiFePO4) aküler daha güvenli olduğu gerekçesiyle tercih edilir oldu. Ancak akülerin performansı ve güvenliği bakımından kesin bir kanaate varmak için yeterli sürenin geçtiği henüz söylenemez. Gerek ekonomik oluşu ve gerekse uzun yılların vermiş olduğu güvenilir oluşu nedeniyle kurşun-asit aküler pazar payının çok büyük bir kısmını hâlâ korumaktadır” dedi
 
Teknolojik gelişmelerin geldiği son aşama itibariyle; yeni nesil gerçek Deep-Cycle AGM akülerin özellikle Solar uygulamalarda lider konuma yükselmekte olduğunu görüyoruz. Bu akülerin başlıca avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:
 
• Tamamen bakımsızdır, ömrü boyunca su ilavesi gerektirmez.
• Herhangi bir pozisyonda (kutup başları baş aşağı olmadıkça) çalışabilir (eğik, yatık, vb.)
• Jel akülere göre daha erken şarj olur.
• Jel akülere göre daha yüksek akımla deşarj edilebilir.
• Çalışma sıcaklık aralığı geniştir. Özellikle donma derecelerine (sıfırın altında) dayanıklıdır.
• Doldur-Boşalt (Cycle) sayısı Jel akülere göre daha yüksektir.
• Daha ekonomiktir, Jel akülerden daha ucuza satın alınabilir.
 
Yukarıdaki hususlara sahip olan ürüne örnek TROJAN BATTERY ’i gösterebiliriz. SAGM serisi bu ürünlerin %50 DOD seviyesinde doldur boşalt sayısı (cycle numbers) 1.700 ‘dür. Bu özelliğinden dolayı solar uygulamalarına 3 yıl garanti vermektedir. Ürünlerin teknik özelliklerini (data sheet) aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:
 
Trojan Aküler için

Haber Fotoğrafları

TCMB DÖVİZ KURLARI

Para Birimi Satış Alış
Dolar (USD) 9.3307 9.3140
Euro (EUR) 10.8503 10.8308
Dolar (USD) Efektif 9.3447 9.3074
Euro (EUR) Efektif 10.8666 10.8232

BİZİ TAKİP EDİN

TANITIM FİLMİ

Solarbaba
Gensed