whatsapp

DOĞRU SOLAR AKÜ NASIL OLMALI?

Doğru Solar Akü Nasıl Olmalı?

İlk olarak solar uygulamalarda kullanılacak akü mutlak surette DERİN DÖNGÜLÜ (Deep Cycle) sınıfı olmalıdır. Yani akülerin yapısı sürekli şarj deşarja ve açık hava şartlarına (outdoor) dayanıklı olmalıdır.
 
Akü plakları fiziksel olarak sürekli akım dolaşmasına dayanıklı alaşımda ve kesitte olmalıdır. Tipik araba akü plakası olan (thin grid) ince etli ızgaradan mamul plakalar derin döngülü akünün performansını sağlayamaz. Pratikte bu tip akülerin kullanıldığı birçok sorunlu uygulama ile karşılaşıyoruz.
 
Derin döngülü akülerin döngü (cycle) ömrü %50 DOD bazında minimum 1.000 döngü olmalıdır. 
 
• Akü ağırlığı, ihtiva ettiği kurşun miktarı sebebiyle önemlidir ve bu bakımdan ağır akü, hafif aküye göre genellikle daha güvenilir bir aküdür. (her ağır akü %100 iyi bir akü olmayabilir, buna dair teknik detaylar bilinmelidir.) 
 
Derin Döngülü Akü hakkında bir yanlış bilinen doğru da şudur: “Akü derin döngülü olacaksa mutlaka JEL yapıda olmalıdır.” Bu yanlıştır. Çünkü bugün gelinen teknoloji seviyesinde performansı, JEL aküden (döngü sayısı ve şarj-deşarj akımı) çok daha yüksek Derin Döngülü AGM Aküler üretilmektedir.
 
TROJAN'ın yeni Derin Döngülü AGM aküleri için;
TROJAN Deep Cycle SOLAR-AGM Aküler

Haber Fotoğrafları

TCMB DÖVİZ KURLARI

Para Birimi Satış Alış
Dolar (USD) 5.6991 5.6889
Euro (EUR) 6.2960 6.2847
Dolar (USD) Efektif 5.7077 5.6849
Euro (EUR) Efektif 6.3054 6.2803

BİZİ TAKİP EDİN

TANITIM FİLMİ

Solarbaba
Gensed