whatsapp

DEEP CYCLE / DERİN DÖNGÜLÜ UYGULAMALARDA LİTYUM AKÜ

Deep Cycle / Derin Döngülü Uygulamalarda Lityum Akü

Derin Döngülü uygulamalar için geliştirilen Lityum İyon aküler Döngü (Cycle) Sayısı itibariyle geleneksel Kurşun-Asit Akülere göre daha yüksek performans sağlamaktadır. Bunun yanında hacmen daha küçük ve daha hafif olması sebebiyle de uygulayıcılar ve kullanıcılar açısından tercih edilmektedir.

Teorik olarak yukarıdaki avantajları içeren Lityum Akülerin, aşağıdaki noktalarda irdelenmesi ve tanımlanması gerekir:

  • Lityum akülerde daha uzun döngü ömrü saplayan ve daha güvenilir olan tür Lityum Fosfat (LiFePO4)’tır. Dünya daha çok bu ürünü tercih etmektedir. Bu sebeple bur tür ile ilgili mukayeseler yapacağız.
  • Her LiFePO4 akü aynı performansı vermemektedir. Bunun için üretici ve data sheet dokümanı incelenmelidir.
  • Referans olması bakımından TROJAN Marka TRILLIUM serisi Lityum Akülerle ilgili bazı teknik özellikleri verirsek, farklı markaları mukayese etmemize yardımcı olacaktır:

** Trillium serisi LiFePO4 akülerin %80 DOD altında sağladığı döngü sayısı > 5.000'dir.

** Nominal kapasite değeri (Ah) C5 değeridir. Yani örneğin 12V 110Ah model aküyü 22 Amp ile 5 saat süre ile deşarj edebiliriz. Bu değer yaklaşık olarak, kurşun asit akülerin C20 değerine denk gelmektedir. Yani Trillium 110Ah-C5 Lityum akü, yaklaşık 150Ah-C20 akü kapasitesine denktir.

** Trillium aküler kendi nominal kapasitelerine (C5) eşit akım değeri ile şarj edilebilir. Yani 110Ah kapasiteli akü 110 Amp ile (> 0⁰) şarj edilebilir.

** Trillium 12V Aküler 9.5V seviyesine kadar deşarj edilebilir.

** Trillium serisi aküler eksi sıcaklıklarda bile şarj edilebilir. Örneğin 110Ah model akü -20 ⁰C’de 6 Amp ile şarj edilebilmektedir.

** Paralel bağlantı sayısı 20 ‘ye kadar çıkabilir. Yani 110Ah model akü 20 paralel yapılabilir ve bu sayede 2,200 Ah elde edilebilir.

** Seri bağlantı sayısı 4’e kadar çıkabilir.

** Trillium serisi akülerin üzerinde akünün ne kadar dolu olduğunu gösteren şarj indikatörü (State Of Charge Indicator) mevcuttur.

** Kısa devre akımı nominal kapasitesinin (C5) 5 katına kadar çıkabilir.

** BMS (Battery Management System) her akünün kendi içinde mevcuttur.

  • Lityum Aküleri geleneksel Derin Döngülü Kurşun-Asit akülerle mukayese ederken mutlaka FİYAT – DÖNGÜ SAYISI değerlerini birlikte karşılaştırmalıyız. Örneğin %80 DOD altında 1,000 döngüye sahip kurşun-asit akünün fiyatı 100 birim olsun. Aynı DOD altında Lityum bir akünün döngü sayısı 3,000 iken fiyatı 500 birim ise Lityum akünün kurşun-asit aküye göre tercih edilmesi ihtimali düşüktür. Bunun tersi de doğrudur.    
  • Her üründe olduğu gibi Lityum akülerde de kalitesiz ve ucuz ürünler pazara girmektedir. Bu nedenle kullanıcıların dikkatli olması, yukarıdaki mukayeseyi mutlaka yapması gerekir. Bunun yanında, ürünün üreticisi ve ithalatçısı-satıcısının kim olduğuna dikkat edilmelidir.

Haber Fotoğrafları

TCMB DÖVİZ KURLARI

Para Birimi Satış Alış
Dolar (USD) 13.4309 13.4067
Euro (EUR) 15.2112 15.1838
Dolar (USD) Efektif 13.4510 13.3974
Euro (EUR) Efektif 15.2340 15.1732

BİZİ TAKİP EDİN

TANITIM FİLMİ

Solarbaba
Gensed