whatsapp

AKÜ SICAKLIK İLİŞKİSİ

Akü Sıcaklık İlişkisi

Yaz mevsiminin gelmesiyle sıcaklıklar arttı. Özellikle sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde akülerin çalışması ile ilgili sorular sorulmaya başlandı. Genel olarak sıcaklık, her tür aküyü en çok etkileyen faktörlerden biridir. Uygun sıcaklık altında kurşun-asit aküler optimum performanslarını sağlayabilir. Aslında burada kastedilen sıcaklık değeri akünün iç sıcaklığıdır, ancak pratikte bunu ölçme imkanı olmadığı için, ölçülebilen ortam sıcaklığı ifade edilmektedir. Bu çok yanlış değildir çünkü genellikle ortam sıcaklığı akünün iç sıcaklığı ile çok büyük farklar göstermez. Bununla birlikte ideal olan ölçüm, akünün dış yüzeyinde yapılan ölçümdür. 


Genel olarak üreticilerce kabul gören ideal ortam sıcaklığı 20-25 ⁰C’dir. Aküler bu değerin dışında farklı sıcaklık değerlerinde farklı reaksiyonlar gösterir. Örneğin, sıcaklık düştükçe kapasite verimi düşer (düşük kapasite). Aksine, sıcaklık artarsa kapasite verimi artar (yüksek kapasite). Bu sebeple tüm kataloglar sıcaklığın 20-25 ⁰C civarında olmasını esas alarak teknik değerler beyan ederler. Kapasite değerleri, watt değerleri, ömür süresi gibi tüm parametreler sıcaklığın bu referans aralığında olması kaydıyla geçerlidir. 


Yüksek sıcaklığın aküye negatif etkisi vardır. 25 ⁰C’nin üzerindeki sıcaklıklar akünün ömrünü azaltan etki yapar. Hatta bu durum bir kural olarak literatüre girmiştir:  

25⁰C nin üzerindeki her 10⁰C lik artış akünün ömrünü yarı yarıya azaltır.


Yapılan ar-ge çalışmaları sonucu, bugün sıcaklığa dayanıklı aküler geliştirilmiştir. Bu aküler orijinal (nominal) kapasitesini örneğin 35⁰C sıcaklık altında vermektedir. Ve örneğin bu akü 20⁰C’de ömrünü 20 yıla kadar çıkarabilmektedir. Aşağıdaki linkte buna dair örnek ürünü inceleyebilirsiniz: FTH100-12

 

Haber Fotoğrafları

TCMB DÖVİZ KURLARI

Para Birimi Satış Alış
Dolar (USD) 13.4309 13.4067
Euro (EUR) 15.2112 15.1838
Dolar (USD) Efektif 13.4510 13.3974
Euro (EUR) Efektif 15.2340 15.1732

BİZİ TAKİP EDİN

TANITIM FİLMİ

Solarbaba
Gensed